Gökbilimciler, Jüpiter Benzeri İlk Bulutsuz Gezegeni Keşfetti

Gökbilimciler, bulutsuz bir dış gezegeni yalnızca ikinci kez keşfettiler. Bu, gözlemlenebilir atmosferde bulutları veya pusları olmayan ilk Jüpiter benzeri gezegendir. Bu keşfin ismi WASP-62b şeklinde belirlenmiştir. Bu gaz devi ilk olarak 2012 yılında Geniş Açılı Gezegen Arama (WASP) araştırmasını kullanarak tespit edildi. Son çalışma, atmosferin ilk kez incelendiğini gösteriyor.

Gezegen sıcak bir Jüpiter olarak bilinir ve 575 ışıkyılı uzaklıktadır. Jüpiter’in kütlesinin yaklaşık yarısı kadardır ancak yıldızının etrafında Jüpiter’den çok daha hızlı döner. WASP-62b, ana yıldızının etrafında bir yörüngeyi yalnızca 4,5 günde tamamlar. Ev sahibi yıldıza olan yakınlığı onu aşırı derecede sıcak hale getirir. Gezegenin atmosferiyle ilgili veriler, üç ayrı durumda ev sahibi yıldızın önünde hareket ederken spektroskopi kullanılarak kaydedildi.

Araştırmacılar, atmosferdeki sodyum ve potasyum varlığını tespit edebilen görünür ışık gözlemleri yaptılar. Atmosferde potasyum olduğuna dair hiçbir kanıt yoktu ancak açık sodyum kanıtı vardı. Bulutlar veya pus, sodyumun tam izini gizleyeceğinden, araştırmacılar gezegenin atmosferinde bulut veya pus bulunmadığı sonucuna vardı.

cfa-023-1024x683

Sodyumun varlığı, çoğu dış gezegenin bulutlara veya pusun tam imzasını bloke etmesinden dolayı, tipik olarak sadece küçük miktarlarda tespit edilir. Bulutsuz gezegenler son derece nadirdir ve gökbilimciler dış gezegenlerin yüzde yedisinden daha azının açık atmosferlere sahip olduğunu tahmin etmektedir. WASP-62b’ye ek olarak, berrak bir atmosfere sahip bilinen diğer tek dış gezegen, sıcak Satürn olarak sınıflandırılan WASP-96b’dir.

Gökbilimciler atmosferde hiç bulut bulunmayan dış gezegenleri incelemeye hevesli çünkü bunun gezegenlerin nasıl oluştuğunu daha iyi anlamaya yol açacağına inanıyorlar. Gökbilimciler ve araştırmacılar, WASP-62b’yi incelemek ve daha iyi anlamak için yeni fırsatlar getireceğinden, bu yılın sonlarında James Webb Uzay Teleskobu lansmanını dört gözle bekliyorlar.

“Gökbilimciler, Jüpiter Benzeri İlk Bulutsuz Gezegeni Keşfetti” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir