Roscosmos Yöneticisi, Venüs’ün Bir Rus Gezegeni Olduğunu Söylüyor

Görünen o ki bazı Rus yetkililer, Venüs üzerinde tamamen hak iddia etmeye çalışıyor. Geçtiğimiz hafta Rus uzay şirketi Roscosmos’un Genel Müdürü, Venüs’ün bir Rus gezegeni olduğunu iddia etti. Bu saçma hak iddiasını dile getiren Roscosmos yöneticisi Dmitry Rogozin, gazetecilere verdiği demeçte, Venüs’ün keşfine devam etmenin Rusya’nın gündeminde olduğunu söyledi.

Roscosmos’un Genel Müdürü Dmitry Rogozin; verdiği demeçte, Venüs’ün bir Rus gezegeni olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Ayrıca Rusya’nın bu durumdan geriye gelmemesi gerektiğini de belirtti. Rogozin, konferans sırasında Rusya’nın ABD ile Venera-D adlı daha önce önerilen bir ortak girişime sahipolduğunu bildirdi. Daha sonrasında ise Rusya’nın buna ek olarak kendi misyonunu Venüs’e göndermeyi planladığını da doğruladı.

Rusya tarafından planlanan bu görev, 2026 veya 2031 yıllarında gezegene bir uzay aracı göndermeyi içermektedir. Rogozin, Rusya’nın Venüs’e başarılı bir şekilde inen tek ülke olduğunun altını çizdi. Bununla beraber uzay aracının gezegene “oradaki cehennem” diyerek bilgi topladığını belirtti. Ayrıca Rusya’nın son araştırmaların gezegenin bulutlarında mikrobiyal yaşamın olabileceğini öne sürdükten sonra Venüs’ü keşfetme planlarının olduğunu ortaya koyuyor.

Venus-1024x614

Venüs’ün atmosferi neredeyse tamamen karbondioksittir. Bununla birlikte ay dışında gökyüzündeki en parlak ikinci nesnedir. Venüs, güneşten gelen ikinci gezegendir ve güneş sistemindeki en sıcak gezegenlerden biridir. Eski Sovyetler Birliği, Venüs’e 1970 yılında Venera 7 adlı uzay aracını indirerek verileri Dünya’ya geri gönderen ilk sonda olmuştu. Ancak gönderilen veriler oldukça kısıtlıydı.

Sonda gezegene başarıyla inerken, kavurucu sıcaklıklar nedeniyle saniyeler içinde eridi. Rusya, 1975’te Venüs yüzeyinin ilk ve tek görüntüsünü yer seviyesi perspektifinden alan Venera 9 adlı gezegene başka bir sonda gönderdi. Ek görevler muhtemelen gelecekte bazı yaşam belirtileri olduğu için duyurulacak. Gezegenin atmosferinin yanı sıra gezegenin gökyüzündeki bulutlar da incelenecektir.

“Roscosmos Yöneticisi, Venüs’ün Bir Rus Gezegeni Olduğunu Söylüyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir