Perseverance Keşif Aracı, Mars’taki Garip Yeşil Kayaları Araştırıyor

NASA, Perseverance keşif aracıyla ve Ingenuity helikopterinin ilk uçuşuyla bazı olayları kaydetmek için hazırlanmaktadır. Bununla birlikte Ingenuity helikopteri, NASA’nın Mars yüzeyinde gerçekleştirdiği ve başka bir gezegende ilk kontrollü uçuşla sonuçlanabilecek en ilginç deneylerden biridir. Aynı zamanda Perseverance keşif aracı, Mars’ta ilginç bir kaya fark etti. Ayrıca yetkililer bu kaya ile ilgili bir araştırma başlattılar.

NASA, Kızıl Gezegen’in yüzeyinde yeşil renkli bir kaya gördü ve Perseverance’ın lazerini kayaya çevirdi. Kayanın kökenleri şimdilik bir muamma. Ayrıca bilim insanlarının kayanın nereden geldiği ve nasıl oluştuğu konusunda hipotezler öne sürdüğü bildirilmektedir. Bilim insanları, garip kayanın yerel ana kayadan ayrışmış bir şey mi olduğunu konusunda oldukça meraklı. Ayrıca kayanın çok uzaktaki bir darbeden kaynaklanan bir Mars parçası mı yoksa bir göktaşı mı olduğunu merak ediyorlar.

mars-yesil-kaya-1024x678

Bununla birlikte yetkililer, kayanın yaklaşık on beş santim uzunluğunda olduğunu belirtiyorlar. Aynı zamanda yüzeyinde Perseverance’ın kayanın bileşimini araştırdığı lazer işaretleri dizisi olduğunu söylüyorlar. Kullanılan lazer, SuperCam cihazının bir parçasıdır. Zamanla lazer kullanılarak öğrenilen verilerin, bilim insanlarının kayanın orada bulunduğu yerde oluşup oluşmadığını veya başka bir işlemle sarılıp sarılmadığını belirlemelerine yardımcı olabilmesi planlanmaktadır.

Araştırmacılar, kaya şu anki konumunda oluşmadıysa, kratere uzak geçmişte su ile taşınmış olabileceğine inanıyor. Bunun yanı sıra göktaşı parçası olabileceğini de düşünmektedirler. Bununla birlikte gezgin, eski yaşam belirtileri için Jezero Krateri’ni araştırıyor. Uzak geçmişteki alan, derin bir göl ve nehir deltasının yeriydi. Gezginin kayayı araştırmak için kullandığı lazer, gezici üzerindeki kameralar ve spektrometreler tarafından analiz edilebilen bir buharlaşmış malzeme bulutu oluşturmaktadır.

“Perseverance Keşif Aracı, Mars’taki Garip Yeşil Kayaları Araştırıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir